صفحه اصلی دعا ـ بنیاد بین المللی دعاصحیفه سجادیه در کلام بزرگان دعا ـ بنیاد بین المللی دعا صحیفه سجادیه در آیینه کلام بزرگان
Loading
سجادیه، کلام، بزرگان صحیفه سجادیه در آیینه کلام بزرگان

صحیفه سجادیه در آیینه کلام بزرگان


1. بنیان­گذار کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی1دربارة این کتاب عظیم می­ فرماید:

صحیفه کامله سجادیه، نمونه کامل قرآن صاعد است و از بزرگ ­ترین مناجات عرفانی در خلوتگاه انس است... آن کتابی است الهی که از سرچشمه نور الله نشأت گرفته و طریقه سلوک اولیای بزرگ و اوصیای عظیم ­الشأن را به اصحاب خلوتگاه الهی می ­آموزد. کتاب شریفی است که سبک بیان معارف الهیه اصحاب معرفت را چون سبک قرآن کریم، بدون تکلف الفاظ در شیوه دعا و مناجات برای تشنگان معرفت الهیه بیان می­ کند. این کتاب مقدس، چون قرآن کریم، سفره الهی است که در آن، همه گونه نعمت موجود است و هرکس به مقدار اشتهای خود از آن استفاده می­ کند. این کتاب، همچون قرآن کریم، ادقّ معارف غیبی که از تجلّیات الهی در ملک و ملکوت و جبروت و لاهوت و ما فوق آن، حاصل می­ شود... به شیوه خاص خود قطراتی از دریای بی­کران عرفان خود می­ چشاند و آنان را محو و نابود می­کند و به مقام فنا می­ رساند:

پس عدم گردم عدم چون ارغنون

گویدم «إنّا الیه راجعون»3

2. علامه مجلسی اول در روضه المتقین داستان عجیبی نقل می­کند که هم حاکی از اهمیت صحیفه سجادیه و توجه امام زمان7 به آن است و هم اهتمام علمای بزرگ از جمله مجلسی اول4 را می ­رساند. ما آن داستان را در بحثی که دربارة سند صحیفه می­ آوریم، نقل می­ کنیم.

3. مرحوم آیت الله مرعشی نجفی یک نسخه از صحیفه سجادیه را در سال 1353 ش برای عالم بزرگ سنی مذهب معاصر، شیخ جوهری طنطاوی صاحب تفسیر معروف طنطاوی می ­فرستد. او پس از مطالعه این کتاب شریف، نامه ­ای به آیت الله مرعشی ارسال کرده و طی آن، ضمن تمجید و تشکر از آیت الله مرعشی نجفی چنین می ­نویسد:

این، از بدبختی ما است که تا کنون از این اثر ارزشمند جاودان خاندان نبوت و اهل­بیت عصمت و طهارت بی ­اطلاع بوده­ ایم. من هرچه آن را مطالعه و بررسی کردم آن را بالاتر از کلام مخلوق و پایین ­تر از کلام خالق دیدم... .5

پر واضح است که اهمیت صحیفة سجادیه خود بحثی گسترده می­ طلبد. علاقه­ مندان می­ توانند به شروحی که بر این کتاب شریف نوشته شده است، مراجعه کنند؛ چرا که این مختصر، ظرفیت آن مطالب گسترده را ندارد.


1- الذریعه، ج 13، ص 345 به بعد؛ به نقل از ریاض السالکین، ج 1، ص 6-7 با مقداری تلخیص. نجف اشرف و تهران، 1355-1388ه ق.

2- «اُمرنا أن نکلم الناس علی قدر عقولهم».

3- صحیفة سجادیه، مقدمة ترجمه و نگارش جواد فاضل، انتشارات پارسیان، چهارم، 1384 ش، به نقل از صحیفه امام، ج 21، ص 209و210.

4- که به گفته مرحوم مدرسی چهار دهی، چهل سال در راه ترویج صحیفه کوشیده است.

5- صحیفة سجادیه ترجمة صدر الدین صدر بلاغی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، مقدمه، ص 37و رجوع به کتاب سیره پیشوایان، ص 270و 271، قم، چاپ 11، زمستان 79.


Codded & Powered by:سیستم مدیریت محتوای کنز ـ دهکده وب ver 0.2