صفحه اصلی دعا ـ بنیاد بین المللی دعااعمال ماه ربیع الاول دعا ـ بنیاد بین المللی دعا اعمال روز هفدهم روز مولود حضرت رسول
Loading
ولادت، پیامبر، 17ربیع، بزرگداشت، مکه، میلاد، اعمال، ثواب، اذکار، نیایش اعمال روز هفدهم ربیع الاول ـ روز مولود حضرت رسول صلی الله علیه وآله ـ امام جعفر صادق علیه السلام

اعمال روز هفدهم روز مولود حضرت رسول


روز هفدهم: بنا بر مشهور بين علماى اماميّه، روز ولادت با سعادت حضرت خاتم انبيا محمّد بن عبد اللّه صلّى اللّه و عليه و آله است، و معروف‏ است كه ولادت با سعادتش در مكّه معظمه، در خانه خود آن حضرت، در روز جمعه هنگام طلوع فرج در عالم الفيل در ايام سلطنت‏ انوشيروان [مرحوم حاج شيخ عباس (ره) در متن كتاب از انوشيروان به عنوان انوشيروان عادل ياد كرده، و در حاشيه آن توجيهى را در رابطه با عدالت او از مجلسى اول نقل كرده است، ولى با مراجعه به كتب تاريخى به ويژه شاهنامه فردوسى اين معنا به دست می آيد كه انوشيروان آتش‏ پرست از متكبران و ستمگران به ملت ايران بوده، و در سه روز صد هزار نفر از مخالفان ستمكاري هايش را به وضع فجيعى كشت از اين جهت،از آوردن كلمه عادل خوددارى كردم و توجيه مجلسى اول را هم مردود مى ‏دانم. انصاريان.] واقع شد، و همچنين در اين روز شريف در سال هشتاد و سه ولادت حضرت صادق عليه السّلام‏ اتفاق افتاد، و باعث فزونى فضل و شرافت اين روز گرديد. در هر صورت اين روز، روز بسيار شريفى است و براى آن چند عمل وارد است:
اوّل: غسل.
دوم: روزه گرفتن كه براى آن فضيلت بسيارى است، و روايت شده هر كه اين روز را، روزه بدارد، خدا ثواب روزه يك سال را براى او بنويسد، و اين روز، يكى از چهار روزى است، كه در تمام سال به فضيلت روزه ممتاز است.
سوّم: زيارت حضرت رسول صلّى اللّه و عليه و آله از نزديك و دور.
چهارم: زيارت امير المؤمنين عليه السّلام به همان زيارتى كه حضرت صادق عليه السّلام‏ زيارت كرده، و به محمّد بن مسلم تعليم دادند، و در باب زيارات ان شاء اللّه خواهد آمد.
پنجم:هنگامی كه روز بالا آمد، دو ركعت نماز بجا آورد كه در هر ركعت، پس از سوره حمد ده مرتبه سوره قدر و ده مرتبه سوره توحيد بخواند، و بعد از سلام در مصلاّى خود بنشيند، و اين دعا را بخواند:اللّهمّ انت حىّ لا تموت [خدايا تو زنده اى هستى كه هرگز نميرى] و اين دعاى مبسوطى است، چون‏ سندش را منتهى به معصوم نديدم، مراعات اختصار را مهم‏تر ديدم، هر كه خواهان است، به زاد العماد مراجعه كند.
ششم: لازم است‏ مسلمانان اين روز را بزرگ بدارند، و تصدّق و خيرات بنمايند، و مؤمنان را مسرور كنند، و به زيارت مشاهد مشرّفه روند.
سيّد در «اقبال» شرحى از لزوم بزرگداشت اين روز ذكر نموده، و فرموده است: من طايفه ‏اى از نصارى و جمعى از مسلمانان را يافتم كه بزرگداشت فوق العاده ‏اى از روز ولادت عيسى عليه السّلام داشتند، و تعجّب كردم كه مسلمانان روز ولادت پيامبرشان را كه بزرگترين‏ همه انبياست، و به اين مرتبه از عظمت است، چگونه رضايت‏ دهند كه آنرا بسيار بى ‏مايه‏ تر از بزرگداشت نصارى، نسبت‏ به ولادت مسيح برگزار كنند!!


Codded & Powered by:سیستم مدیریت محتوای کنز ـ دهکده وب ver 0.2