صفحه اصلی دعا ـ بنیاد بین المللی دعادعا درمانی دعا ـ بنیاد بین المللی دعا دعادرمانی در آیات قرآن
Loading
600 آیه تأثیر دعا در درمان، دعادرمانی

دعادرمانی در آیات قرآن


آیات سوره‌های «شمس» و «زیتون» در قرآن کریم شاهدی بر صحت مسأله «دعا درمانی» است ضمن این که می‌توان گفت حدود 600 آیه در قرآن کریم بر مساله تاثیر دعا در درمان رنج‌ها و بیماری‌ها دلالت دارد.
از دیدگاه قرآن حتی شخص داروساز روی دارو اثرگذار است و گفته شده که اگر داروساز، دارو را با وضو بسازد اثر درمانی آن بیشتر است.
می‌توان از آیه 28 سوره رعد «الا بذکر الله تطمئن القلوب» نتیجه گرفت که دعا کردن بیماری‌های قلبی را درمان می‌کند. در همین زمینه در سوره مبارکه فرقان آمده "بگو اگر دعای شما نباشد پروردگار اجری برایتان قائل نیست" یعنی در صورت دعا نکردن افراد هیچ تاثیری در این دنیا نخواهند داشت.
خداوند دعا را وسیله‌ای برای درمان بیماری‌ها در دنیا قرار داده است تا برخی افراد ارتباط خود را با او بیشتر کنند اما طب اسلامی به این معنی نیست که درمان همه بیماری‌ها با دعا کردن امکان‌پذیر است چون همانطور که در روایات نیز آمده است گاهی علت بیماری انسان ارتقای درجه او نزد خدا و لزوم ارتباط او با وحی است و مصلحت الهی را با خود به همراه دارد.
مسایل انحرافی و خرافی که از مبانی شریعت‌های دیگر وارد روایات شیعه شده است یادآور شد: دعانویس‌ها و افراد شیطان صفتی که در خیابان برای سودجویی، افراد را فریب می‌دهند از این قبیل هستند و به عنوان قاعده کلی باید توجه داشت که تنها هر دعایی که سندش به معصوم رسید و در کتاب‌های روایی ذکر شده بود در این زمینه معتبر و صحیح است.
بیشتر بیماری‌هایی که در روایات شیعه ذکر شده است، بیماری‌های روانی و قلبی است؛ مثل ترس، حزن، خشم که با دعا درمان می‌شود البته در بحث دعا باید به شرایط و شخص دعا کننده و زمان دعا نیز توجه داشت. به عنوان مثال اگر شخص دعا کننده معصوم باشد، مقام دعا را بالاتر و اثر آن را بیشتر می‌کند.
یوسف اصغری ـ کارشناس حوزه


Codded & Powered by:سیستم مدیریت محتوای کنز ـ دهکده وب ver 0.2