صفحه اصلی دعا ـ بنیاد بین المللی دعادعا درمانی دعا ـ بنیاد بین المللی دعا دعای رفع چشم درد
Loading
چشم درد، خستگی چشم، رفع خستگی چشم درد
دانلود فایل PDF

دعای رفع چشم درد


على (علیه السلام) فرمود: زمانى که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در جنگ خیبر مرا براى جهاد فرا خواند، عده‌اى به ایشان گفتند: چشم او درد مى‌کند. رسول خدا(صلی الله علیه وآله) فرمود: او را نزد من بیاورید خدمتشان رسیدم و عرض کردم: چشم من درد مى‌کند و چیزى نمى‌بینم. فرمود: نزدیک من بیا نزدیک رسول خدا(صلی الله علیه وآله) رفتم. دستش را بر روى چشمم کشید و فرمود:
«بِسْمِ اللهِ وَبِاللهِ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ! اللَّهُمَّ اكْفِهِ الْحَرَّ وَالْبَرْدَ وَقِهِ الاَْذَى وَالْبَلاَءَ».
«به نام خدا و با یارى خدا و درود بر رسول خدا. خداوندا! او را از گرما و سرما حفظ فرما و از آزار و بلا محفوظ دار».
على (علیه السلام) فرمود: پس خوب شدم. سوگند به خدایى که پیامبر را با نبوّت گرامى داشت و رسالت را به او اختصاص داد و بر بندگان برگزید، پس از آن دعا گرمى و سردى و دردى در چشم احساس نکردم.1
امام باقر (علیه السلام) فرمود: اگر پیامبر یا یکى از اعضاى خانواده یا اصحابش چشم درد مى‌گرفت، این دعا را می‌خواند:
«اللَّهُمَّ مَتِّعْنِي بِسَمْعِي وَبَصَرِي وَاجْعَلْهُمَا الْوَارِثَيْنِ مِنِّي وَانْصُرْنِي عَلَى مَنْ ظَلَمَنِي وَأَرِنِي فِيهِ ثَارِي».
«خداوندا! مرا از شنوایى و بینایی‌ام بهره‌مند ساز و آن دو را از وارثان من قرار ده و مرا بر کسى که به من ستم کرده یارى فرما و مرا خون خواه خودم قرار ده».2
محمّد جعفى از پدرش نقل کرد که: بسیارى از اوقات چشمم درد مى‌گرفت، در محضر امام صادق (علیه السلام) ]از این امر[ شکایت نمودم حضرت (علیه السلام) فرمود: آیا دعایى براى دنیا و آخرتت و براى درمان درد چشمت به تو بیاموزم؟ عرض کردم: بله فرمود: در تعقیب نماز صبح و مغرب بگو:
«اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ عَلَيْکَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاجْعَلِ النُّورَ فِي بَصَرِي وَالْبَصِيرَةَ فِي دِينِي وَالْيَقِينَ فِي قَلْبِي وَالاِْخْلاَصَ فِي عَمَلِي وَالسَّلاَمَةَ فِي نَفْسِي وَالسَّعَةَ فِي رِزْقِي وَالشُّكْرَ لَکَ أَبَدآ مَا أَبْقَيْتَنِي».3
«خداوندا! به حق محمّد (صلی الله علیه وآله) و آل محمّد (صلی الله علیه وآله) از تو درخواست مى‌نمایم که بر محمّد (صلی الله علیه وآله) و آل محمّد: درود فرستى از تو مسألت دارم که در دیده‌ام نور و در دینم بصیرت و روشندلى و در قلبم یقین و در عملم اخلاص و در وجودم سلامتى و در روزى‌ام وسعت قرار دهى و سپاسگزارى به درگاهت را تا زمانى که مرا زنده و پاینده داشته‌اى، همواره ارزانى ام دارى».

1 . طبّ الأئمّه: 21.
2 . طبّ الأئمّه: 83.
3 . الكافى: 2 / 549.


Codded & Powered by:سیستم مدیریت محتوای کنز ـ دهکده وب ver 0.2