صفحه اصلی دعا ـ بنیاد بین المللی دعاتعریف زیارت دعا ـ بنیاد بین المللی دعا زیارت، عشق نامه شیعی است
Loading
زیارت، عشق، شیعه، رشاد، معرفت، مقدس زیارت عشق نامه شیعه

زیارت، عشق نامه شیعی است


ماهیت زیارت چیست؟
گرایش به دین و معرفت گرایش درون‌خیز و درون‌جوش ناشی از فطرت است. همه انسان‌ها دارای عقاید ماورایی هستند و به نمادهای ماورایی و قدسی ایمان دارند؛ این نمادهای مقدس و ناب در مقوله‌ای به نام زیارت خلاصه می‌شود.
این تعریف شما نمایانگر این است که زیارت در همه ادیان وجود دارد؟
یقینا؛ همه انسان‌ها عقاید ماورایی دارند که این عقاید، نمودهایی دارند. نمودها و باورهای قدسی در اموری مثل توکل به نیروی برتر در همه جای دنیا وجود دارد. شما به هر کشور و سرزمینی بروید، با این مقوله به نوعی برخورد خواهید داشت. پس اصل زیارت و اتکا به نیروی برتر را نمی‌توان انکار کرد. شاید مصداق‌ها درست نباشند، به‌عنوان مثال در جامعه غیرخدایی الگو قرار گرفتن یک قهرمان باشد یا چیزی که سمبل نماد و کمال است، اما بالاخره همه آدم‌ها براساس حس درونی و فطری که دارند، به یک چیز تاسی دارند و آن مایه نجات و مباهاتشان است. ما حضرت رضا(ع) را که تجسم همه کمالات است زیارت می‌کنیم. اگر مناسک و احساسات را داریم و آثار شگرف و عمیق و ماندگاری که در تاریخ بر جا مانده و ماهیت دینی ما را ساخته، مدیون همین برکت‌ها هستیم. اگر این‌ها نبود، ما هیچ چیز نداشتیم؛ همین چیزها هویت دینی ما را ساخته و هویت تشیع به همین مقوله‌هاست اگر نبود، ما چه چیزی داشتیم؟

با این توصیف، تعریف زیارت چیست؟
زیارت در لغت به معنی میل به عدول و اعراض، چرخیدن، رو کردن و رو آوردن و قصد کردن به کار رفته؛ اما در ادبیات دینی زیارت مفهوم خاصی دارد و از افق لغوی فراتر می‌رود. زیارت در زمره مناسک دینی است و از رفتاری توام با خضوع و خشوع نشئت گرفته و اینکه افرادی با انگیزه خاص، بسته به میزان استعداد و ظرفیتی که دارند، توان برخورداری از مواهب حسی را دارند که سرشار از معنویت است و در ادبیات معرفتی هم به همین منظور به کار رفته است.
برای غیر شیعه هم فلسفه زیارت مطرح است؟
همان‌طور که گفتم، برای هر چیز غایتی است؛ به معنایی که اگر نبود، آن فعل صادر نمی‌شد. غایت، معادل هدف است؛ چیزی شبیه حکمت. زیارت پدیده مقدسی است که آن را می‌توان از چند جهت تقسیم‌بندی کرد؛ به جهت معرفتی، علمی، تکوینی و....
اما گفته می‌شود رکن اول زیارت، معرفت به آن است؟
در زیارت می‌خواهیم بگوییم قدر شما را می‌دانیم و تولی و تبری در زیارت متبلور می‌شود. معرفت رکن اصلی همه افعال ماست.
جامع‌ترین زیارت‌نامه‌هایی که می‌شود به آن‌ها تاسی کرد؟
جامعه کبیره، جامعه عشق‌نامه شیعی است؛ شناسنامه اولیاست. در زیارت جامعه کبیره تولی را تقویت می‌کنیم؛ تولی و تبری رکن مهمی ‌است.
زیارت چقدر در زندگی آدم‌ها تاثیر گذارست؟
بوده‌اند آدم‌های لاابالی که با یک زیارت زندگی‌شان دگرگون شده و این دگرگونی نه‌تنها در ظاهر، بلکه در اندیشه، رفتار و... نمود داشته‌است. اگر این فضاها نبود، حوزه‌های علمیه کجا تبلور پیدا می‌کردند و رشد مکاتب فقهی را کجا می‌توانستیم داشته باشیم؟ مکاتب فقهی حول محور زیارتگاه‌ها تکوین پیدا کرده‌اند. اگر وجود مقدس امام رضا(ع) را نداشتیم و حرم حضرت معصومه(ص) به عنوان دو نقطه شور و شعور در تاریخ نبود، تاریخ تشیع چیزی کم داشت.
منبع:
پایگاه اطلاع رسانی طرح مطالعه توسعه کمی و کیفی زیارت امام رضا علیه السلام ـ حجت الاسلام والمسلمین رشاد


Codded & Powered by:سیستم مدیریت محتوای کنز ـ دهکده وب ver 0.2