صفحه اصلی دعا ـ بنیاد بین المللی دعاشبهات مربوط به زیارت دعا ـ بنیاد بین المللی دعا زیارت عاشورا و اهل سنت
Loading
لعن، اهل، سنت، عاشورا، زیارت، قرآن

زیارت عاشورا و اهل سنت


کسی را می‌شناسم که سنی است وقتی زيارت عاشورا را خواند او به من گفت مگر در قرآن نگفته است كه به کسی دشنام ندهيد پس چرا در زيارت عاشورا لعنت فرستاده شده است؟ من در جواب چه به او بگوييم؟
در پاسخ به این پرسش توجه شما را به چند نکته جلب می نماییم:
1- میان دشنام و لعنت تفاوت بسیاری است. دشنام دادن و ناسزا گفتن مذموم است و از اخلاق تربیت‌شدگان مکتب قرآن و اهل بیت نمی‌باشد. خداوند حتی ناسزا گفتن به معبودهای دروغین مشرکان را منع کرده است و فرموده است : لا تسبوا الذين يدعون من دون الله فيسبوا الله عدوا بغير علم ؛ و آنهايي را که جز خدا مي خوانند دشنام مدهيد که آنان از روي دشمني به ناداني خدا را دشنام خواهند داد» (انعام، آيه 108).
2-آن چه در زیارت عاشورا وجود دارد و از شعائر شیعه است دشنام و فحش نیست بلکه لعن ظالمان و دشمنان دین و حق و حقیقت است .
در مورد لعن، بايد گفت لعن به معناى دورى از لطف و رحمت الهى است و لعن به این معناي نسبت به کافران و ظالمان در قرآن نيز آمده است ان الله لعن الکافرين و اعد لهم سعيرا ؛ خداوند کافران را لعن مي کند و عذاب را براي آنان آماده کرده است» (احزاب، ايه 64) .
و هم چنين کساني که پيامبر را آزار داده اند مورد لعن قرار گرفته اند : ان الذين يؤذون الله و رسوله لعنهم الله في الدنيا و الاخره ؛کساني که خداوند و پيامبرش را آزار مي دهند خداوند آنان را در دنيا و آخرت مورد لعن قرار مي دهد» (احزاب، آيه 57) .
براى معاندان و محاربان با امام حسين(ع) و ظالمين به اسوه‏ها و الگوهاى هدايت مردم، ابدى است. زيرا ملاك لعن، ابدى است. آنچه كه موجب لعن و نفرين نسبت به ظالمين به حق محمد و آل محمد(ص) شده است، و ملاك لعن است، چون باقى است لعن هم باقى است. علاوه بر اين، حقيقت و روح دين را همين حب و بغض‏ها تشكيل مى‏دهد.
حب و عشق نسبت به كسانى كه بندگان مطيع و عارف درگاه الهى بوده‏اند و بغض نسبت به كسانى كه دشمن حق و حقيقت بوده‏اند (تولي و تبري) از نشانه هاي ايمان است. همچنان كه در متون دينى آمده است «هل الدين الاّ الحبّ؟ و هل الايمان الاّ الحبّ و البغض؟ آيا دين و ايمان چيزى غير از حبّ و بغض است؟»، (ميزان الحكمه، ج 2، ص 944)
و در حديث قدسى آمده است: «خداوند به موسى(ع) فرمود: آيا هرگز كارى براى من انجام داده‏اى؟ موسى عرض كرد: برايت نماز گزاردم، روزه گرفتم، صدقه دادم و تو را ياد كردم؛ خداوند فرمود: نماز برهان و حجّت براى توست و روزه سپر تو در برابر آتش جهنم است و صدقه، سايه‏ى سرت و ياد من، نورى است براى تو چه كارى براى من كرده‏اى؟ موسى(ع) عرض كرد: مرا به كارى كه براى توست راهنمايى فرما. خداوند فرمود: اى موسى! آيا هرگز براى من با كسى دوستى كرده‏اى و براى من با كسى دشمنى كرده‏اى؟ پس، موسى دانست كه برترين اعمال، حبّ و دوستى به خاطر خدا و بغض و دشمنى به خاطر خداست»، (همان، ص 966).
در زمينه حب و بغض بخاطر خدا، نقل متواتر از شيعه و سنى رسيده است. نبى اكرم مى‏فرمايد: «حبّ و بغض به خاطر خداوند، واجب است»، (كنزالعمّال، ح 24688) بنابراين، يكى ديگر از فلسفه‏هاى زيارت عاشورا را همين تحكيم حبّ و بغض به خاطر خدا مى‏توان برشمرد.
نکته آخر آن که زيارت شريف عاشورا و خواندن با اصل تأکيد بر وحدت اسلامي تنافي و تناقض ندارد زيرا از نظر فقه شيعه آنجا که انجام کاري باعث نزاع و تفرقه مي شود حتما بايد از آن پرهيز کرد و با تکيه بر اهل ديگر ديني «تقيه» از انجام آن بايد خودداري شود چنان که هر سال در موسم حج اتفاق مي افتد که طبق نظر فقهاي شيعه براي حفظ وحدت و هماهنگي اسلامي، مهر گذاشتن در نماز لازم نيست و شرکت در نماز جماعت اهل سنت جايز بوده و نماز هم اعاده ندارد. گذشته از همه اينها، خواندن زيارت عاشورا نوعا در جمع شيعيان است و يا هر کسي در خانه خود آن را مي خواند، در اين صورت هيچ ضرر و زياني به وحدت بين المللي اسلامي با ديگر مسلمانان وارد نمي کند .
3-توجه و توسل به ذيل عنايت سالار شهيدان آقا اباعبدالله الحسين(ع) و زيارت آن بزرگوار از اعظم اسباب تقرب به خداوند است. همچنين لعن بر دشمنان آن حضرت كه لازمه محبت و ولايت آن بزرگوار است داراى اجر و ثواب فراوان است و موجب ترفيع درجات خواهد بود و تكرار آن هم به مانند تكرار ساير ذكرها موجب ترفيع درجات و نزديك‏تر شدن به خداوند است. زيرا از خواص تكرار لعن و سلام، تعميق محبت اهل‏بيت(ع) و تشديد تنفر از دشمنان آنان است و موجب «تولى و تبرى» بيشتر می شود .
منبع: اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری


Codded & Powered by:سیستم مدیریت محتوای کنز ـ دهکده وب ver 0.2