صفحه اصلی دعا ـ بنیاد بین المللی دعاشبهات مربوط به زیارت دعا ـ بنیاد بین المللی دعا فلسفه زیارت عاشورا
Loading
زیارت، عاشورا، اهل، سنت

فلسفه زیارت عاشورا


فلسفه خواندن زيارت عاشورا چيست و آيا باعث ايجاد اختلاف بين مذاهب نمی‌شود؟
توجه به معارف ژرف و زيبای زيارت عاشورا، بيانگر فلسفه خواندن آن می‌باشد؛ در ذيل به نمونه‌هايی اشاره می‌شود:
1 ـ در اين زيارت نامه رسيده از سوي معصومين (ع) براي حضرت امام حسين (ع) اوصاف و ويژگي هايي ذکر شده که نشان دهنده شخصيت نوراني ايشان است؛ از جمله: السلام عليک يا ثارالله و ابن ثاره و الوتر الموتور، مي باشد؛ که از ايشان به خون خدا تعبير شده است. براي «ثارالله» معاني و وجوه مختلفي ذکر شده؛ از جمله اين که: خداوند ولي دم آن حضرت است و خود او خون آن بزرگوار را از دشمنانش طلب مي کند؛ چرا که ريختن خون سيد الشهداء در کربلا، تجاوز به حريم و حرمت الهي و طرف شدن با خداوند است. همچنين اضافه «ثار» به «الله» اضافه تشريعيه و نشانگر انتساب اين خون به خداوند و شريعت آن مي باشد.
2 ـ اعلام برائت و بيزاري از دشمنان اهل بيت و اعلان وفاداري و سرسپردگي به مکتب و مرام اهل بيت عليهم السلام: اني سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم.
3 ـ درخواست نمودن زندگي و مرگ محمد و آل محمد (ع) و جهت دهي زندگي به آن سمت و سو: اللهم اجعل محياي محيا محمد و آل محمد و مماتي ممات محمد و آل محمد.
4 ـ تاکيد بر کرامت انسان به وسيله نزديکي همه جانبه به حضرت امام حسين (ع)
فاسال الله الذي اکرم مقامک و اکرمني بک.
و موارد فراوان ديگري از معارف ناب که در اين زيارت گنجانده شده، باعث تاکيد فراوان برخواندن اين زيارت مي شود؛ البته اين نکته را بايد توجه داشت که در شرايط و محيط هايي که به جهت برخی برداشتهای نادرست حساسيت نسبت به اين زيارت وجود دارد؛ بهتر است علني خوانده نشود و از هر اقدامي که باعث دامن زدن به اختلافات شود پرهيز شود.
منبع: اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری


Codded & Powered by:سیستم مدیریت محتوای کنز ـ دهکده وب ver 0.2