صفحه اصلی دعا ـ بنیاد بین المللی دعاشبهات مربوط به زیارت دعا ـ بنیاد بین المللی دعا معنای قاطبه در زیارت عاشورا
Loading
قاطبه، زیارت، عاشورا، شرح، زیارت، عمر، عبدالعزیز

معنای قاطبه در زیارت عاشورا


منظور از تعبير بنی اميه قاطبه چيست؟ با اين كه می‌بينيم در بنی اميه نظير عمر بن عبدالعزيز و ديگر توابين وجود دارند؟
در واقع بيان سلام و لعن در زيارت هايي مثل زيارت عاشورا، جداسازي صف بندگان شايسته و صالح خداوند از بندگان ناصالح و تبهکار است. نشان دادن دو گروه نيک و بد و مطيع و عاصي و تمجيد و ستايش از خوبان و توبيخ و مذمت مجرمان و سرکشان از اهداف اين زيارات است. هدف يادآوری اين مطلب بوده که دو جريان شايستگان وناصالحان در طول تاريخ همواره وجود داشته و خواهد داشت و بايد هر کدام را شناخت تا بتوان در صف خوبان قرار گرفت و خود را از صف ناپاکان و مجرمان جدا کرد.
با لعن از خداوند درخواست مي کنيم که بندگان مجرم و عصيانگر را از رحمت خود دور سازد و لطف و رحمت خود را از آنها دريغ دارد چون آنان با عصيان و جرم خويش در حق خود و ساير بندگان خداوند ظلم و ستم نموده‌اند و سرمايه هاي خداداد خود را ضايع ساخته و بر باد داده اند و در واقع با عملکرد و رفتار خويش، خود را از رحمت الهي دور ساخته اند. در مقام با سلام بر بندگان شايسته خداوند، آنها را مورد مدح و تمجيد قرار مي دهيم و رحمت و لطف الهي را براي آنها درخواست مي کنيم چون آنان با عمل و رفتار خود موجب شکوفايي استعدادهاي فطري خود و ديگر بندگان خوب خداوند شده اند.
بني اميه به عنوان شجره ملعونه در قرآن معرفي شده است در ذيل آيه شريفه «والشجره الملعونه في القرآن» جمعي از مفسران شيعه و سني نقل کرده اند که پيامبر(ص) در خواب ديد ميمون هايي از منبر او بالا مي روند و پايين مي آيند. بسيار از اين مسئله غمگين شد، آن چنان که بعد از آن کمتر مي خنديد- اين ميمونها همان بني اميه هستند که يکي بعد از ديگري بر جاي پيامبر(ص) نشستند. بنابراين شجره و شاخ و برگ آن ملعون هستند.
نکته ديگر تأثير پيوند مکتبي بر جاري شدن حکم واحد بر آنهاست به اين معني که اگر فردي از قوي کاري را انجام دهد و ديگران(بقيه) رضايت دهند يا سکوت کنند همه آنها شريک هستند در آن عمل. همچنان که مي بينيم ناقه صالح را يک نفر از پاي درآورد ولي قرآن کريم اين کار را به همه جمعيت مخالفان نسبت مي دهد و به صورت صيغه جمع مي گويد « فعقروها» اين به خاطر اين است که رضايت باطني به يک امر و پيوند مکتبي با آن را به منزله شرکت در آن مي داند.
حال اگر فردي از بني اميه سعي کنند که رويه پدران خود را ادامه ندهند و تغيير مسير دهند وضعيت آنان عوض مي شود مانند عمربن عبدالعزيز که اجمالا سيره ظاهريه او از ساير بني اميه امتيازي تمام داشت.
لکن ابوبصير نقل مي کند که من با امام باقر(ع) در مسجد بود عمربن عبدالعزيز هم وارد شد حضرت فرمود: اين غلام والي مي شود و عدل را ظاهر مي کند و چهار سال زندگي مي کند و مي ميرد اهل زمين بر او گريه مي کنند و اهل آسمان بر او لعنت مي فرستند چون جايي مي نشيند که مال او نيست (غاصب است). روايت ديگري از امام چهارم(ع) در همين مضمون نقل شده است.
در نتيجه گرچه کارهاي خوبي انجام داده لکن چون غاصب حق امام معصوم(ع) بوده مستحق مذمت است. خود او هم اعتراف کرده که حق او نبوده است. اما اگر افرادي از بني اميه به طور کلي از ظلم بني اميه و رفتارهاي زشت آنها بيزاري بجويد جز بني اميه به شمار نخواهد آمد.
جهت مطالعه بيشتر ر.ک:
- سفينه البحار، نشر اسوه، ج 6، ص 495.
- بحارالانوار، ج 46، صص 251، 327 و 336.
- تفسير نمونه، ج 12، ص 172، و ج 9، ص 158.
منبع: اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری


Codded & Powered by:سیستم مدیریت محتوای کنز ـ دهکده وب ver 0.2