صفحه اصلی دعا ـ بنیاد بین المللی دعا دعا دعا ـ بنیاد بین المللی دعا آداب دعا
Loading

چگونه دعا کنیم؟ (آداب دعا)
چگونه دعا کنیم؟ (آداب دعا) 1- غنیمت شمردن وقتهای شریف مانند : روز عرفه ، ماه رمضان ، روز جمعه ، هنگام سحر (زیرا پیغمبر(ص)فرموده اند : در ثلث آخر هر شبی خداوند فرشته ای به آسمان دنیا می فرستد که فریاد میزند : کیست دعا کند تا مستجاب کنم؟
چه بخواهیم، چگونه بخواهیم
چه بخواهیم، چگونه بخواهیم هر کس به تناسب سطح فکر و بینش و معرفتش به خدا دعا می کند، حاجتهای یک فرد از خدا معیار خوبی است برای شناخت آن شخص، خود پسند بودن یا نوع دوست بودن ، آسمانی یا زمینی بودن و بلند همت بودن همه را می توان در غالب دعاهای یک بنده ارزیابی کرد می توان فهمید کسی که تنها برای خود دعا می کند و از دعا کردن برای دیگران که حداقل خدمت یک انسان به همنوع خود می باشد دریغ می ورزد شخصی خودپسند است از این روی در روایات به دعا کردن برای دیگران بسیار تأکید شده.
آداب ظاهری و باطنی دعا
آداب ظاهری و باطنی دعا آداب ظاهری و باطنی دعا کیفیت انجام یک عمل را آداب آن عمل گویند.دستورات و تکالیف دین مبین اسلام هر یک دارای آداب و شرایطی می باشد و دعا نیز به عنوان یک دستور دینی دارای آدابی است که رعایت آنها دعا را به اجابت نزدیک کرده و زمینه را برای بهره وری بهتر از این سلاح فراهم می سازد.بنابر روایات آداب دعا به دو دسته باطنی و ظاهری تقسیم می شود که ما به بعضی از آنها اشاره می نمائیم.
آداب و شرایط دعا
آداب و شرایط دعا آداب و شرايط دعا قسمت دوم آداب و شرايط دعا سوم: آداب بعد از دعا 1- صلوات: امام صادق ـ عليه السّلام ـ مي‌فرمايند: «دعا در حجاب مي‌ماند و به آسمان نمي‌رود تا اينكه صلوات فرستاده شود بر محمد و آل محمد.»[1]
آداب دعا در نیایش های انبیاء
آداب دعا در نیایش های انبیاء دعا يگانه راه ارتباط بندگان به مبدأ بوده و تنها وسيله اي است که خداي متعال براي ارتباط با خود مقرر فرموده است، اگر اين ارتباط و توجه به مبدأ نباشد، خداي منان عنايت خاصه ي خود را قطع خواهد فرمود.
آداب دعا به درگاه خدا
آداب دعا به درگاه خدا یکی از بزرگان می گفت (چه نکته خوبی!) ما همیشه وقتی دعا می کنیم به خدا می گوییم خدایا به ما بده، هیچ وقت دعا نمی کنیم خدایا از ما بگیر، در صورتی که ما به این دعا بیشتر احتیاج داریم؛
آداب دعا در نیایش های انبیاء (علیهم السلام)
آداب دعا در نیایش های انبیاء (علیهم السلام) چکيده در اين صورت، بندگان استعداد پذيرش اين عنايت را از دست داده و مقتضاي رحمت الهي را از کف مي دهند. قرآن کريم اين حالت را نوعي استکبار مي داند آن هم از موجودي که هيچ حيثيتي جز حيثيت بندگي ندارد.
آداب و شرایط دعا کننده
آداب و شرایط دعا کننده پرسش: دعا کننده باید دارای چه شرایطی بوده و چه آدابی را رعایت کند؟ پاسخ: همه ی موجودات به تناسب استعداد و فراخور حال خود از عطایای الهی بهره مند می شوند و هیچ موجودی از سفره ی رحمت و کرامت بی نصیب نمی ماند «هر کس خواهان دنیای زودگذر باشد به زودی هرکه را خواهیم از آن می دهیم، آن گاه جهنم را که برایش مقرر داشته ایم، خوار و درمانده خواهد چشید.
آداب دعا در قرآن‏
آداب دعا در قرآن‏ 1- دعا همراه ایمان و عمل صالح باشد. «يستجيب الذّين آمنوا و عملوا الصالحات» 2- با اخلاص باشد. «فادعوا اللّه مخلصين له الدين»

1
Codded & Powered by:سیستم مدیریت محتوای کنز ـ دهکده وب ver 0.2